• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

VİZE HABER

Hoş geldiniz!

Üyelik Girişi
Takvim
İLANLAR
NAZMİ METİN

Trakya'nın asırlık "Pavli Panayırı" 113. kez misafirlerini ağırlıyor

15/09/2023

Sultan II. Abdülhamit'in fermanıyla 1910 yılında kurulan, yörede "Pavli" olarak anılan Pehlivanköy Panayırı 17 Eylül Pazar gününe kadar açık kalacak

Trakya'da "Pavli" olarak bilinen asırlık Pehlivanköy Panayırı 113'üncü kez kuruldu.

  Sultan II. Abdülhamit'in fermanıyla ilk kez 1910 yılında kurulduğu belirtilen panayır, Zübeyde Hanım Meydanı'nda törenle başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından mehter takımı ve bando ekipleri gösteri sundu.

  Kırklareli Vali Yardımcısı Elif Canan Tuncer, programda, Pavli'nin 113 yıllık geleneksel, tarihi kökleri olan bir panayır olduğunu vurguladı.

Bölgede düzenlenen birçok festival ve şenliklerin arasında Pavli Panayırı'nın ayrı bir yere ve öneme sahip olduğunu dile getiren Tuncer, panayırın bölge halkı tarafından yaşatıldığını kaydetti

Bölgede düzenlenen birçok festival ve şenliklerin arasında Pavli Panayırı'nın ayrı bir yere ve öneme sahip 

olduğunu dile getiren Tuncer, panayırın bölge halkı tarafından yaşatıldığını kaydetti.

  Organizasyonun çevre illerden de yoğun ilgi gördüğünü anlatan Tuncer, "Bu, sahip olduğumuz önemli bir soyut kültürel mirastır ve gelecek nesillere aktarmak görevimizdir." dedi.

  Pehlivanköy Belediye Başkanı Abdurrahman Altuğ da Sultan II. Abdülhamid'in fermanıyla bölge halkının birlik ve beraberliğinin sağlanması amacıyla kurulan Pavli Panayırı'nın 113 yıllık geçmişe sahip olduğunu anımsattı.

  Panayırın bölge halkı için günlük yaşamda önemli bir yer teşkil ettiğini dile getiren Altuğ, şöyle konuştu:

"110 dekarlık alanda kurulan panayırımız bölge halkının yetiştirdiği ürünleri satışa sunduğu, hasat sonu eğlendiği, mevsimlik ve yıllık ihtiyaçlarını karşıladığı büyük bir eğlence ve alışveriş merkezidir. Her yıl büyük ilgiyle beklenen panayırımız, bir yandan bölge halkının eğlence ve alışveriş ihtiyaçlarını karşılamayı sürdürürken, bir yandan da geleneklerin ve kültürün de yaşatılmasında önemli bir rol üstlenmektedir. Panayırımız bölgenin sosyal ve kültürel hayatına da önemli katkılar

sağlamaktadır."

  Programda CHP Kırklareli Milletvekili Fahri Özkan ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak da konuşma yaptı. Tuncer ve beraberindekiler daha sonra panayırın açılış kurdelesini keserek stantları gezdi.

Pehlivanköy Panayırı 17 Eylül Pazar gününe kadar açık kalacak. AA

 

176 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.356027.4657
Euro28.788128.9035
NECDET TEZCAN