• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

VİZE HABER

Hoş geldiniz!

Üyelik Girişi
Takvim
İLANLAR
NAZMİ METİN

Leylekler göç yolunda TREDAŞ ile güvende

12/09/2023

Leyleklere uzun göç yolculuğunda güvenli bir güzergâh sunan TREDAŞ, 2021-2023 arasında 5 milyon TL’lik yatırımla, 15 bin direkte kuş konmaz montajı, 6 bin 759 direkte iletken izolasyonu ve 5 bin direkte de izolatör izolasyonu yaptı.

Enerji nakil hatlarında yapılan keşifler doğrultusunda en uygun göç güzergâhlarına 602 adet leylek yuvası monte eden TREDAŞ, 200 yeni leylek yuvası için de kurulum sürecini başlattı.

 

Sonbahar ile birlikte leyleklerin binlerce kilometrelik göç yolculuğu başlarken Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde elektrik dağıtım hizmeti veren Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş (TREDAŞ), aldığı önlemler ile bu uzun yolculukta göçmen kuşlara güvenli bir güzergah sunuyor. 2021-2023 yılları arasında yaklaşık 5 milyon TL’lik yatırımla 15 bin direkte kuşkonmaz montajı, 6 bin 759 direkte iletken izolasyonu ve 5 bin 450 direkte izolatör izolasyonu yapan TREDAŞ, 2016 yılından bu yana şebekesine özel olarak hazırladığı “Kuş Koruma Planı” ile de göçmen kuşların yanı sıra nesli tükenme tehlikesi altında bulunan akkuyruklu kartal, puhu, alaca baykuş, küçük kerkenez, turna, küçük karabatak, ötücü kuğu ve yalıçapkını gibi türlerin korunmasına destek oluyor.

 

“DEVAM EDEN PROJELERLE BİRLİKTE DÖNEMSEL ÇALIŞMALAR DA YÜRÜTÜYORUZ”

Trakya Bölgesi’nde kesintisiz ve kaliteli elektrik dağıtım hizmeti sunarken doğa dostu uygulamalar ile faaliyet gösterdiklerini ifade eden TREDAŞ Genel Müdürü Reşit Bilgili, “Bu sırada gerek konar vaziyette bölgemizde devamlı ikamet eden, gerekse mevsim geçişlerinde bu güzergahı kullanan göçmen kuşların enerji nakil hatlarından olumsuz etkilenmemesi için birçok proje ve dönemsel çalışmalar yürütmekteyiz. Leylek, turna gibi göçmen kuş türlerinin elektrik hatlarından zarar görmesini önlenmenin yanı sıra nispeten daha küçük ve yerleşik türleri de korumayı amaçlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“DOĞAL YAŞAMIN YOĞUN OLDUĞU ALANLARDA KABLOLAR YER ALTINA ALINIYOR”

Elektrik dağıtım hizmetlerinin doğada yaşayan canlılara zarar vermemesi için Tarım ve Orman Bakanlığı Bölge Müdürlükleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlükleri gibi doğal yaşamı koruma ile ilgili kurumlar ve yerel yönetimlerle düzenli olarak görüş ve bilgi alışverişinde olduklarını kaydeden Bilgili, “Bu kurumlarımızdan gelen görüşler ve yorumlarla, doğal yaşam çeşitliliğinin yoğun olduğu veya göç yolları güzergahı olduğu belirtilen lokasyonlar için Namık Kemal Üniversitesi ve Trakya Üniversitesi ile iş birliği yapılarak uzman ornitolog ve ekologlar ile saha etüt çalışmaları yapıyoruz. Saha çalışmaları sonrası uzmanlar tarafından hazırlanan raporlarda belirtilen şartlara uygun şekilde direk, izolatör veya iletken tertiplerinde değişikliğe gidiyoruz. Ayrıca ilgili kurum ve uzmanların belirttiği alanlarda kuşların üreme dönemlerinde herhangi bir çalışma yapmamaktayız. Bunlara ilave olarak doğal yaşamın yoğun ve çeşitli olduğu ormanlık alanlarda projelerimizi yeraltı kablolu olarak hazırlayarak yol kenarlarında yapıyoruz” dedi.

36 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.758032.8893
Euro35.021935.1622
NECDET TEZCAN