• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

VİZE HABER

Hoş geldiniz!

Üyelik Girişi
Takvim
İLANLAR
NAZMİ METİN

VİZE’DE YERLİ AYÇİÇEK DEMONSTRASYON TAMAMLANDI

08/09/2023

İlçemizde Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğünden temin edilen, yerli ve milli ayçiçeği tohumlarıyla hazırlanan demonstrasyon çalışmasında, hasat dönemi başladı.

     Yerli ve milli ayçiçeği çeşitlerinin bölge şartlarında performanslarını görmek ve çeşitleri üreticilere tanıtmak amacıyla, Vize ilçemizin Devlet Mahallesinde genç çiftçi Arda AVCU' nun tarlasında kurulan çeşit demonstrasyon çalışması, tarla günü etkinliğiyle sonlandırıldı.

     Tarla günü etkinliği; Lüleburgaz Kaymakamı Salih YÜCE, İl Müdürü Mehmet AKSOY, İlçe ve Şube Müdürleri, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğünden Araştırmacılar, STK Başkanları, il ve ilçe teknik personeli ve üreticilerin katılımıyla gerçekleşti.

     Tarla gününün açılış konuşmasını yapan Vize İlçe Müdürü Zeynep Şeyda GÜRSU; bölgemize uyumlu olarak geliştirilmiş olan yerli ve milli ayçiçeği tohumlarını, üreticilerimize tanıtmak ve sevdirmek istediklerinden bahsetti. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

     Daha sonra İl Müdürü Mehmet AKSOY konuşmasında, “Bakanlığımız yerli ve milli tohumların üretilmesiyle ilgili çalışmalarla ilgili bölgesel planlamayı araştırma enstitülerinde hayata geçirdi. Bu tohumlara inanan üreticilerimiz, gün geçtikçe bu tohumlarını daha fazla kullanmaya başladılar. Kırklarelimiz; traktör ile biçerdöver sayısının ve kalitesinin yüksek olduğu, ayrıca bereketli toprakları sayesinde çiftçiliğin yoğun şekilde yapıldığı bir yerdir. Yerli ve milli tohumlarımızla ilk defa ekim yaparak risk alan emektar çiftçimizin ise, hasatlarda yüzünün gülmesi bizim için büyük bir mutluluktur.  
     Hem yurdumuzda hem de yurt dışında tohumlarımız gittikçe rağbet görmeye devam edecektir. Çiftçilerimize bereketli ve güzel hasat sezonu geçirmelerini diliyorum." dedi.

     Lüleburgaz Kaymakamı Salih YÜCE ise, son zamanlarda yaşanan kuraklıkların verimleri olumsuz yönde etkilemesine rağmen, yerli ve milli tohumlarla bununda üstünden gelindiğini söyledi. Yapılan tohum çalışmalarının, ülkemizi ve çiftçimizi dışa bağımlılıktan kurtaran çok önemli bir gelişme olduğunun üstünde durdu.

     Programın sonunda; Trakya Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğü'nden gelen araştırmacılar ise demonstrasyonu kurulan çeşitler;  SUN 2259 CL, Sun 2239 CL ve TR 2242 CL hakkında bilgiler ve çeşitlerin özelliklerinden bahsettiler. Üreticilerden ve ilgililerin çeşitler hakkındaki sorularını yanıtlayan araştırmacılar, Ayçiçek yetiştiriciliğinde kuraklık ile beraberinde doğan sıkıntıların nasıl aşılması gerektiğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini belirttiler.
      “Tarla Günü" programı konuşmanın ardından yapılan yemek ikramıyla sona erdi. – Nihat Demirel

114 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.356027.4657
Euro28.788128.9035
NECDET TEZCAN