• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

VİZE HABER

Hoş geldiniz!

Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim
İLANLAR
KÜNYE VİZE HABER

VİZE HABER

0288 318 3191 
0533 4498212

Kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor

25/11/2022

Kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başlıyor

     Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlayacak.
     Kırklareli Emniyet Müdürlüğü, gazetelere gönderdiği bilgilendirme yazısı ile 1 Aralık tarihinde başlayacak olan kış lastiği uygulaması ile ilgili vatandaşları uyardı. 1 Nisan 2017 tarihli Resmi Gazete de yayımlanan “Kış lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ” ile ilgili bilgiledirmede bulunan Emniet Müdürlüğü yazısında şu bilgilere yer verdi;
    “Tebliğ’in 5 inci Maddesinde “ Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur. İl sınırları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili valiliklerce belirlenir ve gerekli duyurular yapılır. Valilikler, kış lastiği uygulamasını, Bakanlıkça belirlenen tarih aralığındaki süresinin öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay artırabilir” şeklinde kış mevsimi müddetince ticari taşıtlarda kış lastiği kullanımı konusunda düzenleme yapılmıştır.
     İlimiz Valiliği Makam Olur’u ile mevcut yasal düzenleme doğrultusunda İlimiz genelinde; ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 1 Aralık 2022 ile 1 Nisan 2023 tarihleri arasında dört ay süre ile kış lastiği uygulamasına geçilecektir. Yapılan trafik denetimlerinde; Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi işareti veya sadece kar tanesi işareti aranacaktır. Yine dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunmaması halinde lastiğin sırt desenine uygunluğuna bakılacaktır. Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde ise lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, lastik derinliğinin ve sırt deseninin kış lastiğine uygunluğu trafik zabıtası tarafından kontrol edilecektir.
CEZA BİN 152 LİRA
     Yukarıda belirtilen nitelikteki araçların 1 Aralık 2022 - 1 Nisan 2023 tarihleri arasında şehirlerarası karayolunda kış lastiği olmaksızın seyahat ettikleri tespit edilmesi halinde cezai işlem uygulanacaktır. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu hükmünce 1.152 TL idari para cezası uygulanacak olan araçlarının lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine izin verilecektir” denildi.
587 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.795518.8708
Euro20.146420.2272
Saat