• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

VİZE HABER

Hoş geldiniz!

Üyelik Girişi
Takvim
İLANLAR
NAZMİ METİN

Vize’nin ‘Küçük Ayasofya’sı Cumhurbaşkanlığı belgeselinde

29/07/2022

Vize’nin ‘Küçük Ayasofya’sı Cumhurbaşkanlığı belgeselinde

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın hazırladığı "Türkiye'nin Ayasofyaları" belgeselinde Vize’deki Küçük Ayasofya Camisi de yer aldı. Hazırlanan çalışma TRT Belgesel kanalında yayınlandı.
     Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nin yeniden ibadete açılışının ikinci yılı dolayısıyla "Türkiye'nin Ayasofyaları" isimli bir belgesel hazırlandı. "Türkiye'nin Ayasofyaları" belgeselinde, İstanbul'daki Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi de dahil olmak üzere, Anadolu'nun farklı kentlerinde bulunan dokuz Ayasofya camisinin tarihi ve hikayeleri anlatıldı. "Kutsal hikmet" anlamına gelen Türkiye'deki Ayasofya camilerinin eşsiz mimari dokularına ve tarihi eserlerin detaylarına yer verilen belgeselle, Türkiye'nin kültür ve inanç turizminin tanıtımı hedeflendi.
    İkisi İstanbul'da, diğerleri İznik, Edirne, Kırklareli, Trabzon, Gümüşhane, Zonguldak ve Bitlis'te bulunan, dini, mimari ve sanat tarihi açısından eşsiz güzelliklere ve öneme sahip Ayasofya ismi taşıyan camilerin tanıtıldığı "Türkiye'nin Ayasofyaları" belgeseli, 24 Temmuz’da TRT Belgesel'de ve Başkanlığın sosyal medya hesaplarında yayımlandı.
Belgeselde Vize’deki Küçük Ayasofya Camisi de yer aldı.- Nihat Demirel
 
1673 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar27.156027.2649
Euro28.882528.9982
NECDET TEZCAN